Skip links
Explore
Drag

Özer Erden ile İş Deneyimi Nedir?

İş deneyimi nedir?

Özer Erden iş deneyimini çok güzel anlatmış. İş deneyimi, inşaat ve yapılı çevre sektöründeki farklı işlerin nasıl olduğunu keşfetmenin bir yoludur. İlgi alanlarınıza bağlı olarak, çeşitli saha içi ve saha dışı mesleklerden uzman marangozları, tesisatçıları, müdürleri, mühendisleri, idarecileri, eksperleri veya diğerlerini gölgede bırakabilirsiniz.

İş deneyimi, ilgilendiğiniz bir iş hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilir ve CV’nizi geliştirerek sizi daha fazla istihdam edilebilir hale getirir. Ayrıca, ilgilendiğiniz çalışma alanında gelecekte faydalı olabilecek profesyonel bağlantılar kurmanıza ve ağ kurmanıza olanak tanır.

Nitelikler önemli olmakla birlikte, her türden iş deneyimi, işverenlere bilginizi uygulamaya koyabileceğinizi ve ekip çalışması, güvenilirlik, iletişim ve mantıksal düşünme gibi diğer önemli becerileri geliştirdiğinizi gösterir. 

Özer Erden

Bu nedenle, inşaatla ilgili iş deneyimi sektöre girmenize yardımcı olsa da, iş dünyasına ilk kez giriyorsanız, işverenlere Cumartesi işinizden veya gönüllü olarak geçirdiğiniz herhangi bir zamandan bahsetmek kesinlikle iyi bir fikirdir.

İş deneyimi kimler içindir?

Özer Erden Kariyerinin hangi aşamasında olursa olsun herkes iş deneyimi için başvurabileceğini düşünüyor. Yerleştirmeler genellikle belirli bir alanda deneyimi olmayan veya bir rolün onlar için olup olmadığına karar vermeden önce gerçekten nasıl olduğunu görmek isteyenlere yöneliktir.

Her türden iş deneyimi , eğitiminizin  bir kısmını uygulamaya  koymanıza izin verecek  ve iş dünyasında hayati önem taşıyan diğerleriyle iletişim ve çalışma gibi  becerileri  geliştirmenize yardımcı olacaktır .

Birçok inşaat işvereni, iş deneyimini gerekli görür, bu nedenle sektöre girmeyi planlıyorsanız, bir yerleşim, beklentilerinizi büyük ölçüde artırabilir.

İş deneyimine neler dahildir?

İş deneyimini kendiniz ayarlayabilir veya bir eğitim kursunun parçası olarak yerleştirme olarak ayarlayabilirsiniz. Birkaç  gün, birkaç hafta veya daha fazla sürebilir.  

Bir okul veya kolej aracılığıyla düzenlenen reklamı yapılan pozisyonlar veya iş deneyimi, genellikle bir yerleştirmenin ne kadar süreceğini belirler. Kendi iş deneyiminizi düzenlerseniz, işverenle ne kadar süreceğini tartışabilirsiniz.

Genel olarak, iş deneyimi, işlerini yaparken yetenekli profesyonelleri gölgede bırakma ve günlük görevlerde onlara yardımcı olma şansı sunar.

Özer Erdene göre role bağlı olarak, iş deneyiminiz içeride veya dışarıda gerçekleşebilir. Bir şantiyede, bir atölyede, bir müşterinin tesislerinde, bir ofis ortamında veya bunların bir karışımının karşısında olabilirsiniz.

İş deneyiminiz olan işvereniniz size bir görevlendirme vermeli ve başlamadan önce sağlık ve güvenlik prosedürlerinden haberdar olduğunuzdan emin olmalıdır. Gerekirse, işte giymeniz için size kişisel koruyucu ekipman sağlayacaklardır.

Yerleştirmemden sonra ne olur?

İş tecrübeniz sona erdiğinde, size fırsat sunan şirket, kendi şirketlerinde bir boş pozisyon için başvurmanızı tavsiye edebilir veya başka bir yerde iş bulmanız için size bir referans verebilir.

Halen okuyorsanız, iş veya daha fazla eğitim fırsatı aramaya başladığınızda iş deneyiminizi özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. Üniversite ve kolej öğretmenleri iş deneyimine, hafta sonu işlerine ve gönüllülüğe olumlu bakacak ve çalışmalarınıza özel olsun ya da olmasın bir röportajda size sorabilir.

Elbette, deneyimlediğiniz rolün size göre olmadığını keşfetmiş olabilirsiniz, bu durumda daha uygun olabileceğini düşündüğünüz başka bir yerleşim arayabilirsiniz. İş deneyimi sizi hiçbir şeye bağlamaz ve bu sayede becerilerinizi ve iş anlayışınızı geliştirmeye devam edebilirsiniz.

İş deneyimini nasıl bulurum?

Bazı inşaat şirketleri ve iş siteleri, çevrimiçi olarak iş deneyimi yerleşimlerinin reklamını yapar veya okulunuz, kolejiniz, eğitim sağlayıcınız veya üniversiteniz aracılığıyla bir fırsat bulabilirsiniz. Alternatif olarak, iş deneyimini kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Çalışmak istediğiniz şirketleri araştırmak iyi bir fikirdir. Halihazırda iş deneyimi sunmayan bir işveren bulursanız, iş deneyimi için neden başvurmak istediğinizi açıklayan, mevcut becerilerinizi ve geliştirmek istediğiniz becerileri ayrıntılı olarak açıklayan resmi bir e-posta veya ön yazı yazabilirsiniz. 

Şansınızı artırmak veya farklı işverenlerle deneyim kazanmanıza yardımcı olmak için aynı anda birden fazla şirkete başvurabilirsiniz. 

İşverenler için içinde ne var?

İnşaat işverenleri, iş deneyimi sunarak öğrencilerin okuldan işe başarılı bir geçiş yapmalarına ve iş olanaklarını iyileştirmelerine yardımcı olabilir.

İş deneyimi, işletmelerin yeni bir yetenek havuzuna erişmesine ve erken bir aşamada potansiyeli şekillendirmesine olanak tanırken, mevcut personele denetim ve mentorluk becerilerini geliştirme fırsatı sunar. Bu blog yazımızda Özer Erden ile iş deneyimi hakkında çok güzel şeyler öğrendik.

Özer Erden iletişim ile bizim ile iletişime geçip veya google adresimizden bizleri ziyaret edip sitemizi doyasıya gezebilirsiniz.

Leave a comment

tr_TRTurkish