Skip links
Explore
Drag

Özer Erden ile İnşaat İşçileri Hakkında Bilgi

 Özer Erden’e göre bir inşaat işçisi,  inşaat ekibinin parçası olarak çalışan ve şantiyelerde genellikle fiziksel emek gerektiren birçok görevi yerine getirecek kişidir. 

Ancak, bir şantiyede olmayı içermeyen birçok rol vardır. Bu yazıda inşaat işçisi olmak için gereken tanımı, beklenen maaşı ve tipik nitelikleri inceleyeceğiz.

Genel bir inşaat işçisi olma hakkında daha fazla bilgi edinin  . 

inşaat işçisi tanımı 

İnşaat işçisi terimi, sektördeki çok sayıda rolü kapsamak için kullanılabilir, ancak tipik olarak, bir inşaat projesinin tüm aşamalarında çeşitli genel inşaat görevlerini yerine getiren birini ifade eder.  

Bununla birlikte, belirli alanlarda uzmanlaşanlar da vardır, örneğin: 

 • Binaları yıkmak 
 • Tehlikeli maddelerin uzaklaştırılması 
 • Otoyollar ve yollar inşa etmek 
 • Kazma tünelleri ve maden kuyuları 
 • Beton veya asfalt döşemek  

İnşaat işçileri, çalışmalarında süpürge ve kürek gibi basit aletler de dahil olmak üzere çeşitli araç ve gereçler kullanacaklardır; kaldırım kırıcılar, kırıcılar ve ölçme ekipmanı gibi diğer ekipmanlar daha karmaşıktır. 

Özer, inşaat sektörü

İnşaat işçileri için farklı roller 

İnşaat işinin gerçekleştirilen çok çeşitli görevleri vardır ve bu nedenle ihtiyaç duyulan birçok farklı beceri vardır. İnşaatta, hepsi sadece bir şantiyede olmayan birçok rol vardır.  

İnşaat sektöründeki iş rollerine birkaç örnek: 

İNŞAAT YÖNETİCİSİ

İnşaat yöneticileri, bir inşaat projesinin her aşamasının pratik yönetimi ve planlamasından sorumludur. Bina projelerinin güvenli, bütçe dahilinde ve zamanında tamamlanmasını sağlarlar. Bir inşaat yöneticisi olarak, bir inşaatın her aşamasının plana uygun gitmesini sağlamak için çalışma programlarını denetleyecek ve görevleri ekibinize devredeceksiniz.

MİMAR

Mimarlar, çevremizdeki binaları ve alanları tasarlayarak çevremizi yaratıcı bir şekilde şekillendirir. Yeni yapılara hayat verirler ve var olanları restore eder veya yenilerler. Mimarlar, ister tek tek binalarda ister büyük projeler üzerinde çalışıyor olsunlar, tasarımların amaca uygun ve güvenli olmasını sağlamak için başkalarıyla işbirliği yapar.

SİTE YÖNETİCİSİ

Şantiye şefi, şantiye şefi

Şantiye yöneticileri, şantiyelerdeki çalışmaları organize ederek, işin güvenli, zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlar. Bir site yöneticisi olarak, iki gün asla aynı olmayacak. Bir projenin yolunda olduğundan ve işin yapılması için yeterli personel, makine ve malzeme bulunduğundan emin olmak için mimarlar ve inşaatçılar ile bağlantı kuracaksınız.

GENEL İNŞAAT OPERATÖRÜ

Genel inşaat operatörleri, bir şantiyede, temelden tamamlanmaya kadar projeler üzerinde çalışan bir dizi pratik görevde yer alır. Bu, inşaat işlerinden önce sahanın hazırlanmasını ve bir proje devam ederken manuel çalışmanın yapılmasını içerir. İnşaat operatörleri, beton karıştırma ve dökme, malzemeleri taşıma ve boşaltma, makineleri çalıştırma ve daha pek çok şeye kadar çok çeşitli görevleri yerine getirir.

İNŞAAT MÜHENDİSİ

Mühendislik danışmanı

Özer Erden, inşaat mühendisleri büyük inşaat projelerini planlar, tasarlar ve yönetir diyor. Bu, köprüleri, binaları, ulaşım bağlantılarını ve diğer büyük yapıları içerebilir. Proje planları oluşturmak için bilgisayar modelleme yazılımını ve anketlerden, testlerden ve haritalardan elde edilen verileri kullanırlar. Bu planlar, yüklenicilere en iyi eylem planı konusunda tavsiyelerde bulunur ve çevresel etki ve riski en aza indirmeye yardımcı olur.

ELEKTRİKÇİ

Elektrik tesisatçısı, elektrik teknisyeni

Elektrikçiler binalara odaları aydınlatmak, suyu ısıtmak ve güç cihazları için enerji sağlar. Elektrikli ekipmanı kurar, inceler ve test eder, düzgün ve güvenli bir şekilde çalıştığından emin olurlar. Bir elektrikçi olarak evlerde, mağazalarda ve ofislerde geleneksel sistemlerin bakımını yapıyor olabilirsiniz. Bazı elektrikçiler yenilenebilir teknoloji veya fiber optik ile çalışır. Diğerleri motorlara, transformatörlere, sokak aydınlatmasına veya trafik sistemlerine hizmet eder veya mühendislik projelerinde çalışır.

İnşaat işçilerinin sorumlulukları 

Bir inşaat işçisinin sorumlulukları, yürüttükleri role bağlı olarak değişecektir. Tüm inşaat işçileri, sıkı sağlık ve güvenlik düzenlemelerine uyduklarından emin olmalıdır.  

Bazı sorumluluklar şunları içerir:  

 • Herhangi bir enkaz veya tehlikenin temizlenmesi ve kaldırılması dahil olmak üzere şantiyenin kurulması. 
 • Projede kullanılacak malzemelerin taşınması ve hazırlanması  
 • İskele, köprü veya barikat gibi çeşitli yapıları inşa etmek veya taşımak 
 • Toprağı inşa etmek için hazırlamak yani hendekler oluşturmak, delikleri doldurmak veya toprağı sıkıştırmak 
 • Kazıcılar, beton karıştırıcılar, çekiçler ve matkaplar gibi çalışan makineler 
 • Marangozlar ve çatı ustaları gibi diğer ustalara yardım etmek 
 • Proje gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için planlamacılar, tasarımcılar veya mimarlarla bağlantı kurmak 

Özel eğitimle işçiler, asbest, kurşun veya kimyasalları çıkarmak için sertifika almak veya elektrikçiler ve marangozlar gibi zanaatkarlara çeşitli temel görevlerde yardımcı olmak gibi daha fazla sorumluluk alabilirler.  

İnşaat işçilerinde aranan nitelikler 

İnşaat işçisi olmak için gereken nitelikler role göre değişiklik gösterebilir. İnşaat endüstrisindeki birçok rol şu şekilde girilebilir: 

 • çıraklık 
 • Kolej 
 • stajlar 
 • Üniversite 
 • İş deneyimi 

Özer Erden sizin  için  inşaat sektöründeki kariyerler hakkında birçok bilgiye sahip. Bu bloğumuzda da inşaat sektörü hakkında önemli bilgiler edindik.

Özer Erden iletişim ile bizim ile iletişime geçip veya google adresimizden bizleri ziyaret edip sitemizi doyasıya gezebilirsiniz.

Leave a comment

tr_TRTurkish